What are blackheads and how to get rid of them?

how to get rid of blackheads

wersja polska

 

Today, we’ll talk about “blackheads”. There’s so much misunderstanding  going on when it comes to this topic. The worst thing is that people keep on spreading “facts” about blackheads that are completely not true. I could create one list of myths (like this one), only about blackheads. So, WHAT ARE blackheads, why do they exist and how to get rid of them?

 

What are blackheads and why do they appear?

Now, a surprise (for some of you): Blackheads are usually not blackheads. Yeah, those things you try to get rid of with pore strips? Not blackheads. Those are sebaceous filaments.

What’s the difference between blackheads and sebaceous filaments?

Sebaceous filaments are the greyish/faint black points, mostly on your nose or forehead. Those are actually hair follicles that produce oil to moisturize your skin. That’s why for people with oily skin it’s more likely for them to show. It often depends on our genes as well.

 

How to get rid of blackheads

 

Blackheads are basically blocked pores with sebum and dead skin inside of them. They oxidize and as a result – become black. You know, like fruits after you bite into them. They’re more black than the sebaceous filaments and in my opinion, look a bit more like pimples (as they are from the “family” of spots). And they’re usually bigger.

 

How to get rid of blackheads

 

How to treat them and prevent from happening?

For both of them, my best and most useful advice would be – KEEP UP WITH A SKINCARE ROUTINE THAT FITS YOUR TYPE OF SKIN. I can’t stress enough how important it is. You can use your pore strips or those awful peel-off masks but one of the most important things that you can do to prevent blackheads and sebaceous filaments from appearing is a good skincare routine. This is actually how I got rid of my sebaceous filaments.

Now, what should your skincare routine consist of if you want to most effectively get rid of blackheads or sebaceous filaments?

  • E X F O L I A T I O N. This is so important if you want to get rid of blackheads. I wouldn’t recommend mechanical exfoliaton. The best option would be a chemical exfoliant – one that has BHA in it. It takes a bit of time so you have to be patient but it will help, I promise you. It’s the most effective exfoliant there is. There are a lot of serums with BHA as one of the main ingredients.
  • Clay masks. Clay masks are great for sebaceous filaments, as they draw out the excess of oil from your skin. I know you want to get rid of your black spots as soon as possible but do not use clay masks too often. It can do you more harm than good. They also work well for the prevention of blackheads. Personally, I really like this Aztec Secret, Indian Healing Clay.
  • Sun protection. Because of the sun, our blackheads will oxidize two times faster, that’s why it’s important to protect your skin from it. And it also prevents your skin (so pores) from being damaged by UV light and thus can prevent the forming of blackheads a little bit.

Besides your skincare routine, you could try consuming less products that cause your skin to create extra sebum.

I know how annoying blackheads can be. If you try out all the tips I gave you, there’s a 97% chance you’ll free yourself from them. Good luck!

Olivia

 

Dziś pogadamy o wągrach. Wielu ludzi jest pogubionych w tym temacie i dostaję wiele wiadomości odnośnie tego, jak sobie z nimi poradzić. Niestety wiele osób nawet nie wie, co jest przyczyną wągrów. Najgorsze jest to, że często rozprzestrzeniane są “fakty” na temat wągrów, które w ogóle nie są prawdziwe. Mogłabym stworzyć osobną listę mitów (jak ta), tylko i wyłącznie o wągrach. W takim razie: CO TO SĄ wągry, czemu się tworzą i jak się ich pozbyć?

 

Czym są wągry i dlaczego się pojawiają?

Mam dla was niespodziankę (dla niektórych tak, dla innych nie): wągry to często nie są wcale wągry. Te kropki na twarzy, których chcesz się pozbyć za pomocą pasków oczyszczających pory? To nie są wągry (Tak mi się wydaje, bo szczerze to nie mam pojęcia, jak one się nazywają. Gdzie nie szukałam, wszędzie mówią, że wągry i zaskórniki to to samo). Dlatego wybaczcie mi, ale będę używała ich angielskiej nazwy – sebaceous filaments. Poniżej wstawię zdjęcia, które pomogą wam je rozróżnić.

Jaka jest różnica między wągrami a sebaceous filaments?

Sebaceous filaments mają szarawy/bladoczarny kolor, znajdują się zazwyczaj na nosie albo czole. Są to tak właściwie mieszki włosowe, które produkują łój, żeby nawilżyć skórę. Dlatego ludzie z tłustą cerą są na nie bardziej podatni, ale często grają tu rolę również nasze geny.

 

 

Wągry są zablokowanymi porami z sebum i martwym naskórkiem w środku. Utleniają się i w rezultacie stają się czarne. Jak owoce po ugryzieniu. Są bardziej czarne niż sebaceous filaments i według mnie wyglądają bardziej jak przyszcze (w końcu są z “rodziny” niedoskonałości). Są też zazwyczaj większe.

 

 

Jak się ich pozbyć i sprawić, żeby więcej się nie pojawiały?

W obu przypadkach moją najlepszą radą będzie UTRZYMYWANIE SKINCARE ROUTINE DOPASOWANEJ DO RODZAJU CERY. Nawet nie wiecie, jak bardzo może to zapobiec powstawaniu wągrów. Możecie używać tych pasków do oczyszczania porów czy okropnych maseczek peel-off, ale najlepiej sprawdzi się tu dobra i regularna skincare routine. Ja sama tak właśnie pozbyłam się swoich sebaceous filaments.

Z czego powinna się składać twoja skincare routine, jeśli chcesz jak najefektywniej pozbyć się wągrów/sebaceous filaments?

  • P E E L I N G I. Najważniejszy punkt, jeśli chce się pozbyć obydwu. Zamiast peelingów mechanicznych, poleciłabym używanie peelingów chemicznych – takich, które zawierają BHA. Zajmie to trochę czasu, ale na pewno pomoże. To najlepsza substancja peelingowa, jaka istnieje. Na rynku jest teraz wiele serum z BHA w składzie.
  • Maseczki glinkowe. Są świetne w walce z sebaceous filaments, ponieważ usuwają nadmiar sebum ze skóry. Wiem, że każdy chciałby się ich pozbyć jak najszybciej, ale nie używajcie maseczek glinkowych zbyt często, bo może wam to zrobić krzywdę. Dobrze działają również w walce z wągrami. Osobiście bardzo lubię Aztec Secret, Indian Healing Clay.
  • Kremy z filtrem. Przez słońce wągry utleniają się dwa razy szybciej, dlatego ważnym jest, aby chronić przed nim swoja skórę (nie tylko dlatego swoją drogą). Dzięki temu jest mniejsze ryzyko uszkodzenia skóry przez promienie UV i powstawania wągrów.

Poza skincare routine, możecie również spróbować zmniejszyć spożywanie produktów, które przyczyniają się do produkowania przez waszą cerę nadmiaru sebum.

Wiem, jak irytujące są wągry, ale jeśli wypróbujecie wszystkich powyższych rad, to istnieje 97% szans, że się od nich uwolnicie. Powodzenia!

Olivia

Share with others!

You may also like

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *